İslam'da Aile Hukuku 4

İslam'da Aile Hukuku 4

Rümeysa Sülün DEMİR / Doğruhaber

Eşlerin birbirleri üzerindeki haklarından bahsetmiştik bu haftaki konumuz ise boşanma. Şu anda boşanma oranlarının artması ve eşler arasında defalarca boşanma olmasına rağmen ayrılmamaları hala beraber yaşamaları yaygın. “evlenmek kadar boşanmak da normal”  lafları ve ailelerin dağılmasının normal bir şey olduğu, aralarında çocukları paylaşmak, malı ve hayatı ayırmanın normal karşılanması isteniyor. Peygamber efendimiz sözlerinin birçoğunda boşanmadan şiddetle kaçınılmasını emretmiştir. “Allah'ın yanında helallerin en çirkini boşanmaktır” bir diğer hadis ise “Evleniniz boşanmayınız. Allah boşanmayı alışkanlık haline getirenleri, zevke dönüştürenleri sevmez”

Aileyi kurtarma ya da bu işlemi tam olarak İslam hukukuna göre yapmanın çabasında olan çok az insanla karşılaşılıyor maalesef. İslam'da boşanma kişilerin artık yapamayacak bir şeyleri kalmadığında ve kabul edilemeyecek hatalar yapıldığında, en son çıkış olarak sunulurken günümüzde en ufak bir sorunda boşanma çok normal karşılanıyor ve “katlanmak zorunda değilsin” sloganları atılmaya başlanıyor. Evlilik sürecinde İslam'a göre hareket eden bireyler boşanmada ne yapmalı?  Boşanma şartları ve çeşitler nelerdir?

1-Talak (boşanma)

2-Hul

3-Yargı kararı

Talak; erkeğin karısını boşama isteğinde üç defa “boş ol” demesiyle gerçekleşir. Bu boşanma herhangi sudan sebeplerle olacak bir şey değildir. Ancak eşinin kendisini aldatması veyahut büyük günah işlemesi, kendisini istememesi ve bunun gibi büyük şeylerle olabilecek bir boşanma biçimidir.

Hul; kadın, eşi ona boş ol demese de kendi mehirini veyahut bir malını ona vererek boşanma isteğidir. Buna talağını satın alması denir.

".. Eğer erkek ve kadının, Allah'ın sınırlarında duramayacaklarından korkarsınız, o zaman kadının (ayrılmak için) verdiği fidyede ikisine de bir günah yoktur.." ayet-i kerimesidir.'' (2:229).

Hul konusundaki en önemli olay; Sabit b. Kays'ın iki hanımının da onun görünümünü sevmediklerinden dolayı Kays'ı suçlamalarıydı. Birisi şikayetini şu kelimelerle dile getirdi: "Ya Rasulullah, hiçbir şey bizi birleştiremez. Gördüm ki içlerinde en karası, en kısası ve en kötü giyinmişi oydu. Allah için, onu ahlak ve dinî hususunda ayıplamıyorum. Fakat giyimini ve görünümünü hiç beğenmiyorum. Eğer Allah'tan korkmasaydım bana doğru gelirken yüzüne tükürürdüm. Ya Rasulullah, görüyorsunuz ben ne kadar güzelim ve Sabit ne kadar çirkin. İnançla ve ahlakı konusunda bir şikayetim yok fakat kocasına itaatsizlik ve ona buğz etmek gibi İslam'a yakışmayan bir şey yapmış olmaktan korkarım.”

Peygamber Efendimiz bunları duyduktan sonra kadına dedi ki: "Sana verdiği bahçeyi iade eder misin?" Kadın cevaben: "Evet Ya Rasulullah, eğer isterse fazlasını bile verebilirim." Peygamber Efendimiz ise: "Fazlası değil, fakat bahçeyi iade etmelisin!" dedi ve Sabit'e bahçeyi kabul edip kadını boşamasını emretti. (Buhari ve Nesei).

Ayetten ve hadisten anlaşılacağı üzere İslam'da erkek kadar, kadın hakları da bulunmaktadır. Kadının eşini beğenmemesi ve günaha gireceğinden korkması durumunda boşanma isteği dahi Peygamber Efendimiz tarafından kabul görülmüş bir nedendir.

Yargı kararı; evlenen kişilerin birbirlerine aslında nikâhlarının düşmemesinden (nikâh düşmeyecek yakınlıkta akraba olmaları) dolayı boşanma.

En ince konulardan biri olan boşanma konusu günümüzde her ne kadar basite indirgense de en önemli konulardan biridir. Nasıl ki evlenirken uyulması gereken kurallar varsa, boşanırken de aynı şekilde kurallar bulunmaktadır. Boşanma çeşitlerini ele aldık bir diğer yazımızda yine aile hukukuna devam edeceğiz inşaallah. Vesselam 

En Çok Okunanlar