Neyi Ararsan Onu Bulursun!

Neyi Ararsan Onu Bulursun!

Şeyda ÜNAL / Doğruhaber

Şu vakitler kaybolan sadece eşyalar olmuyor, yitikleri yan yana koyunca dev dağlar beliriyor ufuklarda. Dev dağlar o kadar yüksek ki yeryüzünün en heybetli yapısını oluşturmakta. Kaybolanlar çeşit çeşitken ne gelirse aklına var içinde. Doğruyu kaybedenler mi dersiniz, eşyalarını kaybedenler mi yoksa en sevdiği oyuncağı kaybedenler mi, ne ararsan onu bulursun kaybolanların oluşturduğu coğrafyada.

Üzülme çocuk, yenisini alabilirsin sevdiğin oyuncağın. Ya da başka bir oyuncağa bağlanabilirsin, telafisi mümkün. Ancak bazı şeylerin telafisi de geri dönüşü de mümkün olmadı, olmayacak… Zaman gibi. Her geçen saniyeyi ardından koşarak yakalayıp önüne ekleyemeyeceğin gibi… Üzülme çocuk, sil güzel gözlerinin yaşını. Oyuncakların yerine yeni oyuncaklar gelebilir. Gelmezse de kaybettiğini bulma ihtimalin halen mevcut. Neyi ararsan onu bulursun, ara oyuncağını çocuk!

Sen bir evlatsın,  ne kadar üzmüş olsan da anneni atanı, akreple yelkovan henüz on ikide buluşmadan yaşa pişmanlığını. İyiliği bir hırka gibi geçir benliğinin üzerine. Düğmelerini sıkı sıkıya ilikle. Ziyaret edemesen de büyüklerini, ben değil en iyi sen bilirsin kalplerini alıvermeyi! Neyi ararsan onu bulursun, halen vaktin varken gerilerde bıraktığın evlatlık vazifeni ara çocuk!

Feryat figan etme zamanı değil henüz vakit dolmadı, yaşadığın hayat insanlığa yakışır şekilde olmadı! Hep daha iyisi için çırpınırken ihmal ettiklerin ne de çok ağladı! Okşamadın mahallenin benekli köpeğini, oysa bugüne kadar gözlerinin içine sevgiyle bakmaktan hiç vazgeçmedi. Babam bugünde mi mesai yapacak diye pencere başında bekleyen yavrucuğunu da görmüyordun. Son modeli diye diye kendini paralarken şeytan peşinde dolanma gereği bile duymadı. Yarın güneş doğar mı ya da ömür defterin doğan güneşi seyretmene yeter mi bilemeyiz. Neyi ararsan onu bulursun, sen en iyisi ömründe batan güneşleri ara çocuk!

Sen bir kulsun, vakit gelince kül olmaya mahkumsun. Ömür dediğin bir otobüs yolculuğu. Gelecek durakta kimler inecek bilmiyorsun. Heyhat, o halde neden otobüsün sahibi gibi davranıyorsun? Şiddetli fırtınalar kopuyor ömür denizinde, limanları es geçiyorsun. Neyi ararsan şu ömür kervanında onu buluyorsun, daima neleri araman gerektiğini ara çocuk…

Derler ya Bağdat bile bulunur sora sora, sen en iyisi “İnsanlık nerede?” sorusunun cevabını ömründe ara!..

En Çok Okunanlar