• DOLAR 7.456
  • EURO 9.043
  • ALTIN 436.823
  • ...
Turizmde Hedef Çin

EKONOMİ SERVİSİ

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 4 günlük bir Çin ziyareti gerçekleştiriyor. Ziyaretinin ilk gününde başkent Pekin'de Çin Kültür Bakanı Luo Shugang'la bir araya geldi. Görüşmede, Çin ile Türkiye arasında kültür ve turizm alanlarındaki işbirliği değerlendirildi.

Çin'de Önümüzdeki Yıl 'Türkiye Turizm Yılı' Olarak İlan Edildi

Çin ve Türkiye arasındaki ilişkileri ve işbirliğini güçlendirmek için güçlü bir irade olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "Turizm alanında işbirliklerimizi güçlendirmeliyiz. Bütün bu işbirliklerini güçlendirecek yumuşak güç, kültür ve turizm alanıdır. Çin'de gelecek yılın 'Türkiye Turizm Yılı' olarak ilan edilmesi Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın en önemli projesidir." diye konuştu. Kurtulmuş, bu yıl sonuna kadar 200 bin Çinli turistin Türkiye'yi ziyaret etmesini beklediklerini söyleyerek "Fakat bu rakam yeterli değil, bu sayının 1 milyon olmasını istiyoruz." dedi.

“Topkapı'da Sergilenen Eserleri Çin'de Bile Görmedim”

"Bizim kültürel, siyasi ve ekonomik ilişkilerimizde benzerliklerimiz var" diyen Kurtulmuş, "Kuşak ve Yol" projesi ile ilişkilerin her alanda gelişmesini beklediğini söyledi. Görüşmede, Topkapı Sarayı'nda sergilenen porselenleri incelediğini kaydeden Çin Kültür Bakanı Luo, "Çin, porselen ülkesi olarak bilinir ancak ben Topkapı'da sergilenen eserleri Çin'de bile görmedim. Bu eserlerin İpek Yolu'nun izdüşümü olduğunu düşünüyorum." ifadelerini kullandı. Bakan Luo, gelecek yıl "Türkiye Yılı" olması dolayısıyla büyük bir etkinlik yapacaklarını belirtti. Görüşme sonrasında Pekin'deki tarihî ve turistik yerleri ziyaret eden Kurtulmuş, başkent temasları kapsamında gazeteciler ve Çinli tur operatörleriyle de bir araya geldi.

"Türkiye, En Az Paris, Londra Kadar Güvenli"

Numan Kurtulmuş, aynı gün Pekin'de Çinli tur operatörleri ve medya temsilcileriyle buluştu. Pazar ve ürün çeşitlendirmesi yaptıklarını söyleyen Kurtulmuş, Çinli turistleri Türkiye'ye beklediklerini, bunun altyapısını oluşturmak için sürekli çaba sarf ettiklerini söyledi. Numan Kurtulmuş, Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol girişimi kapsamında, kültür ve turizm alanındaki işbirliğinin de önemli olduğunu dile getirdi. Çinli bir basın mensubunun "Türkiye turistler için güvenli bir ülke mi?" sorusunu yanıtlayan Kurtulmuş, "Türkiye en az Paris, Londra, New York kadar güvenli bir ülkedir. Terör küresel bir beladır, Türkiye'nin güvenli olmadığı iddiası yanlış bir algıdır" yanıtını verdi. Aynı soruyu yanıtlayan Türkiye'nin Beijing Büyükelçisi Ali Murat Ersoy da "Her yıl 30 milyon turist ağırlıyoruz, bu sayı bile Türkiye'nin güvenli bir ülke olduğunu göstermektedir" dedi.

İlk Etapta 1 Milyon Çinli Turist Hedefi

2018 Çin'de Türkiye Turizm Yılı olarak kutlanacak. Türkiye, bu fırsatı değerlendirerek ilk etapta 1 milyon Çinli turist hedefine ulaşmayı planlıyor. Bu hedefin önemli ayaklarından biri ulaşım imkanları. Mevcut durumda, Çin'in ana kesimindeki 3 ayrı noktadan Türkiye'ye günlük seferleri bulunan Türk Havayolları'nın yıllık yolcu taşıma kapasitesi 380 bin. THY bu sayıyı yukarı çekmek için Çin'de frekans sayısını artırmak istiyor, ancak yetkililer bu konuda çeşitli idari engellerle karşılaştıklarını belirtiyor. Kurtulmuş Çin temasları kapsamında bugün Chengdu'ya geçecek ve burada Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) 22. Genel Kurul toplantısına katılacak. Toplantıda, Türkiye'nin örgütün yürütme konseyi üyeliği için talepte bulunulacak.

 

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir