Yaz gribi almamak için dikkat!

Yaz gribi almamak için dikkat!

Mehmet Bozdaş/Doğruhaber

Genellikle yaz tatilinde ve sonrasında kendini gösteren; burun akıntısı, ses kısıklığı, terleme hatta ateşle ortaya çıkan yaz gribini, klima kullanımı da kolaylıkla tetikliyor. Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Op. Dr. Oğuz Yılmaz, yaz gribi ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Yaz gribi, sonbahar ve kış mevsiminde görülenden farklı olarak, saman nezlesine benzer şekilde ve havadaki parçacıklara karşı gelişen bir çeşit alerji şeklinde kendini gösterdiğini belirten Yılmaz: “Havadaki alerjik reaksiyona sebep olabilen nedenler, kişinin vücut direncinin düşmesi, yaz mevsiminden dolayı sürekli ince giyinilmesi, klima tozları, ve toplu yaşanılan yerlerin artması, bu mevsimde de sıklıkla grip tipi virüs enfeksiyona neden olabilmektedir.” dedi.

İnsanlığın dörtte biri bu tehlikeyle karşı karşıya

SOĞUK ALGINLIĞI İÇİN KULLANILAN İLAÇLAR İYİ GELMİYOR

Grip ile benzer belirtiler gösterse de, hastalığın sebep olduğu organizmalar gribe göre çok farklı olduğuna dikkat çeken Yılmaz: “Öncelikle bu hastalık kişiden kişiye bulaşmamaktadır. Hastalık mikrobu; su tesisatlarında, soğutma kulelerinde, havalandırma sistemlerinde çoğalarak bulaşır. Bu cihazların içinden geçen suların zerreciklerinin solunması veya istem dışı nefes yollarına kaçması ile ortaya çıkar. Günler içinde kişinin yavaş yavaş hastalanmasına neden olur. Yaz gribinde, kış gribi ve soğuk algınlığında kullanılan ya da çevreden tavsiye edilen ilaçlar kesinlikle kullanılmamalı ve mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.” İfadelerini kullandı.

YAZ GRİBİNDEN KORUNMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT EDİN;

*Dengeli beslenin

*Diğer hava kirliliğine neden olan etkenlerden uzak durarak kısmen korunun

*Bu dönemde rejim yapmayın

*Bol su ve sıvı tüketin

*Meyve ve sebze ağırlıklı beslenin

*Uyku ve istirahate dikkat edin

*Güneş etkisinde fazla kalmayın

*Şikayetler yüksek ateşle beraber seyrederse, ilk fırsatta doktora başvurun

En büyük tetikleyici olan klimayı ara ara kapatın, sonra tekrar açın

Yazın klima kullanımı genel olarak minimum düzeyde olmalıdır. Ancak klima kullanılması gerekiyorsa, klimanın sık sık kapatılması bir süre bekledikten sonra tekrar açılması gerektiğini vurgulayan yılmaz sözlerine şu şekilde son vererek klima kullanımı ile ilgili bilgiler verdi: “Hafif ama kesintisiz birkaç saat çalıştırılması, sıcaklık ayarının çok düşürülmemesi, ideal serinliği elde edecek şekilde kurulması, bakımlarının düzenli olarak yaptırılması ve filtrelerinin zamanında yenilenmesi çok önemlidir. Uyku uyulacak olan odanın pencere yoluyla havalandırılması, klima ile serinletilmesinden daha sağlıklıdır.”

KLİMA KULLANMANIN 7 KURALI;

*Gün boyu tüketmeniz gereken su miktarını, saat başına yayarak tüketin

*Klimayı 22-23 derece civarında tutun

*Soğuk hava üfleme hızının düşük şiddette olmasına dikkat edin

*Soğuk hava çıkış yönünü, odanın tavanına dönük ve sabit tutun

*Klimayı uyuyan kişilerin üzerine direkt yönlendirmeyin

*Hem pencere hem klimanın açık olduğu bir odada uyumayın

*Üşüme hissiyle uyandığınızda klimayı kapatın veya sıcaklık ayarını 3 - 4 derece artırın

*Şikayetler yüksek ateşle beraber seyrederse, ilk fırsatta doktora başvurun.

 

En Çok Okunanlar