Sakın Unutma!

Sakın Unutma!

KAHİRE

Fransa'da cami kapatıldı

Mısır'da dönemin Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi yönetimindeki ordu, 3 Temmuz 2013'te yönetime el koymuş ve ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden uzaklaştırmıştı.

Askeri darbeyi protesto eden milyonlarca göstericinin başkent Kahire'deki Rabia'tül Adeviyye ve Nahda meydanlarında 48 gün süren barışçıl eylemleri 14 Ağustos 2013'te güvenlik güçlerinin kanlı müdahalesine maruz kalmış, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) rakamlarına göre bu katliamlarda 2 bin 600 kişi ölmüş, 7 bin kişi de yaralanmıştı.

Rabia katliamı ve ardından yaşanan baskılar sonucu çoğunluğu İhvan mensubu binlerce Mısırlı ülkeden ayrılmak zorunda kaldı. Muhammed Mursi (sol 2) cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Eş Şarkiya Bölgesi'nde 16 Haziran 2012'de oy kullanmıştı.

Fransa'da cami kapatıldı

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Rabia ve Nahda meydanlarının boşaltılmasının 4'üncü yılında, barışçıl mücadeleye bağlılık mesajı verdi.

Halen tutuklu bulunan İhvan Rehberlik Konseyi Muhammed Bedii'nin yerine görev yapan Mahmud İzzet yayımladığı mesajda, "İhvan'ın direnişi ve barışçıl mücadelesi onu şiddete meyletmekten ya da umutsuzluğa düşmekten korudu." ifadesini kullandı.

"Rabia'nın" özgürlüğün sembolü olduğunu vurgulayan İzzet, gösterilerin kanlı bir şekilde dağıtıldığı 14 Ağustos'un ihya edilmesi çağrısı yaptı.

Milyonlarca kişi, Mısır'da askeri darbeyle görevinden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek amacıyla Nahda ve Rabia meydanlarına akın etmişti.

Milyonlarca göstericinin 48 gün süren barışçıl eylemleri 14 Ağustos 2013'te güvenlik güçlerinin kanlı müdahalesine maruz kalmış, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) rakamlarına göre bu katliamlarda 2 bin 600 kişi ölmüş, 7 bin kişi de yaralanmıştı.

Fransa'da cami kapatıldı

Sisi Darbesiyle Savrulan Hayatlar

Kendisi de Mısırlı AA foto muhabiri Muhammed Elshami, bir yılı aşkın sürede gerçekleştirdiği projeyle çeşitli ülkelerde yaşayan gurbetteki Mısırlıları fotoğraflayarak hikayelerini dinledi.

Aralarında siyasetçi, doktor, gazeteci ve akademisyen gibi meslek gruplarından kişilerin de bulunduğu, askeri darbenin ardından canları ve idealleri için ülkeyi terk etmek zorunda kalan Mısırlılar, yaşadıkları zorlukları ve vatan özlemlerini paylaştı.

Fransa'da cami kapatıldı

Mısır'da seçimle gelen meşru hükümetin 2013'te askeri darbeyle devrilmesiyle hayatları ve idealleri için ülkeden kaçmak zorunda kalan binlerce kişi, o günden bu yana hem katliamlarda kaybettikleri yakınlarının acısını dün gibi yüreklerinde taşıyor hem de ülkelerinin artan hasretini çekiyor.

Mısır'da dönemin Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi yönetimindeki ordu, 3 Temmuz 2013'te yönetime el koymuş ve ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden uzaklaştırmıştı.

Askeri darbeyi protesto eden milyonlarca göstericinin başkent Kahire'deki Rabia'tül Adeviyye ve Nahda meydanlarında 48 gün süren barışçıl eylemleri 14 Ağustos 2013'te güvenlik güçlerinin kanlı müdahalesine maruz kalmış, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) rakamlarına göre bu katliamlarda 2 bin 600 kişi ölmüş, 7 bin kişi de yaralanmıştı.

Rabia Meydanı'ndaki kanlı müdahalede İhvan'ın siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisinin (HAP) Genel Sekreteri Dr. Muhammed Biltaci'nin 17 yaşındaki kızı Esma Biltaci de keskin nişancılar tarafından vurulanlar arasındaydı.

Rabia katliamı ve ardından yaşanan baskılar sonucu çoğunluğu İhvan mensubu binlerce Mısırlı ülkeden ayrılmak zorunda kaldı.

Fransa'da cami kapatıldı

 "Kızım ülkede zafer, haysiyet ve refah olsun diye kendini feda etti"

Mısır'da seçimle gelen meşru hükümetin 2013'te askeri darbeyle devrilmesiyle hayatları ve idealleri için ülkeden kaçmak zorunda kalan binlerce kişi, o günden bu yana hem katliamlarda kaybettikleri yakınlarının acısını dün gibi yüreklerinde taşıyor hem de ülkelerinin artan hasretini çekiyor. Kızı Esma 17 yaşında Rabia'da katletilen, İhvan liderlerinden eşi Dr. Muhammed Biltaci halen hapiste olan, kendisi ise İstanbul'a gelmek zorunda kalan Sena Biltaci, sevdikleri dahil her şeyini geride bırakarak ülkeden ayrılanlar arasında yer alıyor.

Biltaci, "Doğup büyüdüğüm yurdumu terk etmek kolay bir karar değildi. Askeri bir hapishanede tutulan kocam Muhammed Biltaci'yi bırakmak çok zor geldi. Aynı şekilde işlemediği bir suç için hapse atılan oğlumdan ayrı kalmak da zordu benim için." dedi.

Halkın 30 yıllık Hüsnü Mübarek iktidarının devirildiği 25 Ocak Devrimi'nden bu yana her gün birlikte yaşadığı devrimcileri geride bırakmanın kendisine ağır geldiğini dile getiren Biltaci, kızı Esma için de "Benim kızım bu ülkede zafer, haysiyet ve refah olsun diye kendini feda etti." ifadesini kullandı.

İntikam duygusuyla hareket eden Sisi yönetiminin, ailelerinden kimseyi bırakmadıklarını belirten Biltaci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Oğlum Enes'i gözaltına aldıktan sonra benim hakkımda da tutuklama kararı çıkarıldı. Hemen ardından 17 yaşındaki oğlum Halid'i 2 kez gözaltına aldılar. Ona fiziksel ve psikolojik işkence uygulayıp günlerce hapis tuttular. Onu birkaç gün sonra mahkemede görebildik, orada da sırf Dr. Biltaci'nin oğlu olduğu için 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 13 yaşındaki oğlum Hüsam'ı bile hapse atabilmek için mücadele ettiler. İşte tüm bu sebeplerden ülkemi terk etmek zorunda kaldım."

Fransa'da cami kapatıldı

- "Kendimizi Allah için feda etmemiz gerekirse tereddüt etmeyiz"

Rabia Katliamı'nda hayatını kaybeden fotoğrafçı Musab Elshami'nin annesi İman Mahmud Muhammed Cuma da yaşadığı Sudan'dan, Ocak Devrimi'ne giden süreci ve ardından yaşanan baskıları anlattı.

"Değişim hayalleri kuruyorduk. Özgürlük ve haysiyet hayallerimiz vardı ve bunları gerçekleştirmek için bir fırsat yakalamıştık." diyen Cuma, oğlu Musab'la akraba ve dostlarını ziyaret ederek olup bitene dair düşüncelerini değiştirmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Darbeden sonra oğlunun Rabia Meydanı'ndan ayrılmama kararı aldığını aktaran Cuma, "Onun için ya muzaffer ayrılmak ya da o meydanda şehit olmak vardı sadece. Protesto alanını terk etmesi halinde tutuklanacağından ödüm kopuyordu ama onu bundan alıkoymadım." diye konuştu.

Fransa'da cami kapatıldı

Cuma, o süreçte oğluyla temas halinde olmayı sürdürdüğünü dile getirerek, şunları söyledi:

"O gün, 14 Ağustos 2013'te yine Musab ile telefondaydık. Gülerek muhabbet ediyorduk ki Rabia protestosunun dağıtılışının ve ilk vefatın haberini aldık. 'Musab, haberler doğru mu?' diye sorduysam da cevap alamadım. Kardeşi Muhammed ve ben Rabia'daki topluluğa katılmak ve Mısır halkına mesaj yollamak için evden ayrıldık. Mısırlıların 'zombi' gibi sokaklarda yürüyüşüne tanık olduk. Başkalarıysa fena halde korkmuş haldeydiler veya kaba ve hoyrattılar; tek yapmak istedikleri dedikodu ve yalan yaymaktı. Bize başka bir gezegenden gelmişiz gibi baktılar.

O an kendi kendime merak ettim, 'Bu insanlar da kim? Biz bir ömür bu insanlarla birlikte mi yaşadık?' Defalarca onlarla konuşmaya çalıştık ama başaramadık. Sonra Rabia'ya yürüdük ve bir karara varılmasını bekledik. Ya yeni bir oturma gösterisi yapacak ya da hep birlikte ayrılacaktık. Birden Musab'ın telefonundan çağrı geldi. Açınca tanımadığım bir ses bana telefonu yerde bulduğunu ve kime ait olduğunu bilmediğini söyledi. Bunun bana bir mesaj olduğu hissine kapıldım, bu yüzden kardeşine gidip telefona bakmasını söyledim. Kısa süre içinde anladım ki Musab o gün çok sayıda genç insanla katledilmişti. Musab, Hak için mücadele ederek şeref ve lütufa mazhar olmuştu. Dinimize karşı bir taarruza girişildiğinin ve fedakarlık etmesi gerektiğinin farkındaydı."

Fransa'da cami kapatıldı

- "Şehadeti kovaladı ve Allah bunu ona nasip etti"

Duygularını, "Musab benim için çok kıymetliydi ama Allah daha kıymetli. Kendimizi Allah için feda etmemiz gerekirse tereddüt etmeyiz. Şehadeti kovaladı ve Allah bunu ona nasip etti." ifadesiyle dile getiren Cuma, oğlu için hep dua ettiğini ve Allah'a onun şehadetini kabul etmesi için yalvardığını kaydetti.

Cuma, "Musab'ın kanı dilerim vatanımın özgürlüğüne bedel olur." dedi.

İskenderiye'de Musab için cenaze töreni düzenlediklerini anımsatan Cuma, "Vücudunu yıkamamızın ardından yüzünde bir gülümseme gördüm. Uyuyan bir bebek gibi görünüyordu. Bir meleğin ona cennetten bahsettiğini hissettim. Bizi görüyor ve duyuyor gibiydi. Kanamalarına rağmen çok güzel kokuyordu." diye konuştu.

Tüm yaşananlara rağmen herhangi bir pişmanlık yaşamadıklarını vurgulayan Cuma, "Tüm bunlara rağmen ne ben ne de ailemizden herhangi biri pişmanlık duyuyor. Biz diyoruz ki Allah bizimle beraberdir." ifadesini kullandı.

Fransa'da cami kapatıldı
 

AA

En Çok Okunanlar