‘Sigara parası'yla kurulan bir kütüphane

‘Sigara parası'yla kurulan bir kütüphane

Arkadaşlarının “sigara iç” teklifini reddederek sigara parasıyla kitap biriktirmeyi tercih eden  Yusuf Özmerdivenli bugüne kadar 10 bin eser topladı. Özmerdivenli, bu eserlerle müdürlüğünü yaptığı Fen Bilimleri Lisesinde öğrencilerine kitap sevgisi aşılamaya ve sigaradan uzak tutmaya çalışıyor.

Yusuf Özmerdivenli, yaptığı açıklamada, bugün gençlerin en çok özendiği kötü alışkanlıklardan birinin de sigara olduğunu söyledi. Kayseri Lisesinde 1960'lı yıllarda okuduğu dönemde arkadaşlarının, babalarının verdiği harçlıkla sigara aldığını anlatan Özmerdivenli, "Bana da 'İç Yusuf, bir taneden, iki taneden bir şey olmaz' gibi telkinlerde bulundular. Ama ben 'Sigara içmeyeceğim, o parayla kitap alacağım' dedim. Sigara içseydim yandı gitti, duman olacaktı. Sigara içmemenin bana kazandırdığı servet, 10 bin ciltlik kütüphane." diye konuştu.

"Bu bana sigara içmemenin kazandırdığı servettir"

Görev yaptığı okulda, fen bilimleri alanında "kütüphane hizmetini" sürdürdüğünü anlatan Özmerdivenli,"Öğrencilerime o duyguyu aşılamaya çalışıyorum. Evden kitapların bir kısmını götürüyorum, kütüphane sistemi uyguluyorum. Çok sayıda öğrencim bundan istifade ediyor, kitap okuma alışkanlığı kazanıyor. Bundan mutluluk duyuyorum. Bu bana sigara içmemenin 70 küsur yaşında olmama rağmen kazandırdığı servettir. Sağlık yönünden kazandırdığına gelince, bunu ancak Allah bilir” diye konuştu.

Öğrencilerine örnek oluyor

Bugüne kadar birçok arkadaşı ve öğrencisinin sigarayı bırakmasını sağladığına işaret eden Özmerdivenli, bir anısını şu sözlerle paylaştı:

"Dershanede görev yaptığım sırada bir öğrencim, her teneffüste sigara içmeye çıkıyordu. Bu durum dikkatimi çekti. Geldi, oturdu, anlattı. 'Arkadaşlar önce ikram ettiler, özendik, içiyoruz, arkadaş kurbanıyız' dedi. 'Sana bu kötülüğü yaptılarsa o arkadaşlarından biraz uzak dur ve bırakmaya çalış' dedim. Kendi hayatımdan örnek verdim. 'Ben içmedim, halimden memnunum. Bu kadar bir servetin sahibi oldum sigara içmemekle, sana da tavsiye ederim' dedim. Ona sigaranın zararlarını anlatan kitaplar da verdim.

Yıllar sonra kendisiyle yeniden karşılaştım. Geldi elimi öptü, sarıldık. 'Şimdi Erciyes Üniversitesinde doçentim. Çok teşekkür ederim, size minnet borçluyum. Sizin yolunuzdan gidiyorum, ben de sigaraya vereceğim parayı götürüyorum kitaba veriyorum, bin 650 kitabım oldu' dedi."

En Çok Okunanlar