• DOLAR 8.413
  • EURO 10.008
  • ALTIN 490.306
  • ...
Helal Turizmde 150 Milyar Dolar!

EKONOMİ SERVİSİ

MÜSİAD Antalya Şubesi Başkanlığı, Hizmetler Sektör Kurulu Turizm Komisyonu Helal Turizm konulu yapmış olduğu çalışma neticesinde rapor hazırladı ve raporu kamuoyu ile paylaştı. Raporda geçen bazı ifadeler şu şekilde kaydedildi:

156 Milyar Dolarlık Harcama

2016 yılı itibarıyla tüm dünyada Müslüman nüfusunun yaklaşık 1,8 milyar kişidir. Müslüman nüfusun 2030 yılı itibarıyla 2,2 milyar kişiye, 2050 yılında da 2,8 milyar kişiye ulaşacağının tahmin edilmektedir. 2016 yılında tüm dünyada 121 milyon Müslüman uluslararası turizm hareketlerine katılmış ve 156 milyar dolarlık harcama yapmıştır.

Turizm pazarında gerçekleşen bu harcamanın diğer Müslüman tüketici pazarlarında da 2 ila 3 trilyon dolarlık bir ekonomik etki ortaya çıkardığı tahmin edilmektedir.

Helal turizm pazarının gelecekte de büyümeye devam edeceği, turist sayının 2020 yılında 156 milyon kişiye ulaşacağı ve harcama miktarının ise 220 milyar dolar olacağı tahmin edilmektedir.

2026 yılında ise pazar büyüklüğünün 300 milyar dolar düzeyinde bir büyüklüğe erişeceği öngörülmektedir."

İİT Üyesi Ülkelerden Türkiye`ye 4,9 Milyon Turist Geldi

2014 yılında İslam İşbirliği Teşkilatına üye Malezya, Endonezya, Özbekistan, Suudi Arabistan, Irak, İran, Azerbaycan, Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Libya, Pakistan, Ürdün ve Mısır'ın yurt dışına gönderdikleri turist sayısının yaklaşık 47,5 milyon kişidir. Bu ülkelerden Türkiye'ye gelen turist sayısı ise 4,9 milyon kişi düzeyindedir.

Türkiye'nin Helal Turizm Analizi Yapıldı

Türkiye turizmine yeni bir öneri sunmak amacıyla ülkemizin Helal turizm konusundaki durumunu değerlendiren ve öneriler getiren kapsamlı bir rapor hazırlamıştır. İlgili raporda; Türkiye turizminin mevcut durumu değerlendirilmiş, Dünya helal turizm pazarına ilişkin sayısal bilgiler paylaşılmış, Türkiye'nin helal turizm bakımından üstün yönleri, zayıf yönleri, karşı karşıya olduğu fırsatlar ve tehditler analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda da başta Kültür ve Turizm Bakanlığı ve turizm sektörü olmak üzere konuyla ilgili birçok paydaşa öneriler geliştirilmiş ve sunulmuştur. İlgili raporun sonuç kısmında özellikle aşağıdaki önerilere yer verilmiştir:

Helal Hizmet Olanaklarının Hukuki Zemini Hazırlanmalı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, konaklama işletmelerinden, seyahat acentalarına, yiyecek-içecek işletmelerinden, Milli parklara ve ulaşım işletmelerine kadar tüm turizm işletmelerini kapsayacak bir "Helal Turizm Standardizasyon ve Sertifikasyon Sistemi Yönetmeliği" hazırlanarak tüm turizm sektöründe helal hizmet olanaklarının hukuki zemininin hazırlanması ve çerçevesinin çizilmesi önerilmiştir.

“Helal Turizm Stratejik Planı-2023”

Dünya helal turizm pazarına Türkiye'nin güçlü bir giriş yapabilmesi için kapsamlı bir "Helal Turizm Stratejik Planı-2023" çalışmasının hazırlanması önerilmiştir.

Ulusal ve uluslararası düzeyde Helal turizm pazarının nabzını tutacak, bu konuda araştırmalar yapıp istatistikler oluşturarak sektöre stratejik bilgiler üretecek bir "Helal turizm AR-GE ve stratejik bilgi üretim merkezinin" kurulması önerilmiştir.

Helal turizm işletmelerinin önce ulusal düzeyde, ilerleyen aşamalarda ise uluslararası düzeyde temsil edilebilmesi için bir teşkilatlanma hamlesinin yapılması önerilmiştir.

Helal turizm konusunda gerçekleştirilen akademik ve sektörel etkinliklere destek olacak faaliyetlerin gerçekleştirilmesi önerilmiştir.

"Helal Turizm Misafir Profili"

MÜSİAD Antalya Şube Başkanlığı tarafından hazırlanan bu rapora ilaveten helal turizm konusunda aşağıdaki faaliyetleri gerçekleştirmektedir;

Dünyada ilk kez helal turizm misafir profilini belirlemeye yönelik olarak "Helal Turizm Misafir Profili" çalışması başlatılmıştır. Bu çalışma kapsamında 2017 sonuna kadar en az bin müşteriden bilgi toplaması, çalışma sonucunda yaklaşık 200 sayfalık kapsamlı bir raporun hazırlanarak Türkçe ve İngilizce dillerinde Türk ve dünya kamuoyu ile paylaşılması planlanmaktadır.
İlgili raporun her yıl tekrar edilerek düzenli olarak helal turizm pazarının nabzının ölçülmesi hedeflenmektedir.

Kasım Ayında İlk “Helal Turizm Çalıştayı” Gerçekleştirilecek

Kasım ayı içerisinde Türkiye'nin ilk Helal Turizm Çalıştayı'nın gerçekleştirilmesine yönelik organizasyon çalışmaları sürmektedir. İlgili çalıştaydan elde edilecek sonuçların "Helal Turizm Stratejik Planı-2023" çalışmasına zemin oluşturması hedeflenmektedir.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir