• DOLAR 5,7338
  • EURO 6,4819
  • ALTIN 255,268
  • ...
Siyonist Terör Örgütleri

Araştırma - Mustafa KARAKAŞ

1895 yılında  Siyonizmin ulus devlet modelini ortaya koyduğu Der Judenstaat(Yahudi Devleti) adlı kitabı ile Siyonizmi bir ideoloji olarak tanımlayan Theodor Herlz`in öncülüğünde Siyonistler “İsrail Devleti hayali” ile Filistin`e göç ettirildi. Geldikleri topraklarda yeni yerleşim yerleri elde etmeleri için yerli ahalinin göç ettirilmesi ya da katledilmesi gerektiğine inandıkları için çeşitli örgütler kuran Yahudiler hızla terörist faaliyetlere giriştiler. Şüphesiz en önemli terör örgütleri hagana, Irgun, stern, Balamah ve  Şatiron`du

Siyonist terör örgütü Hagana
I. Dünya Savaşı sıralarında 60-80 bin kadar olan Yahudi nüfusu, 1929'da 170.000'e çıkmıştı ki, bu, toplam nüfusun %17'si demekti. Hâlbuki 1923'te Yahudiler tüm nüfusun %11'ini oluşturuyorlardı.  İngilizlerin Filistin topraklarını 1918`de işgal etmelerinden sonra bu topraklara akın etmeye başlayan siyonist Yahudiler 1920`de İbranice “savunma” anlamına gelen ilk terör örgütü olan Haganah`ı kurdular. Haganah her ne kadar bir işçi sendikası olarak kurulmuşsa da örgüt ilk etapta Yahudi gençlerden oluşan askerî birlikleri eğitti, istihbarat topladı, silah kaçakçılığı ve imalatı gerçekleştirdi. Avrupa'dan yoğun miktarda ve kaçak yollardan gelen hafif silahlar için merkezî silah depoları inşa etti.

1936-1939 yılları arasında Haganah, milis bir güç olmaktan çıkıp örgütlü bir askerî teşkilat oldu. İngiliz yönetimi Haganah'ı tanımamasına rağmen İngiliz savunma güçleri sivil milislerin katılması konusunda Haganah ile işbirliği yapıyordu.

Haganah örgütüne katılacak kişi önce sorgulanıyor, ardından bir hücreye alınarak bir eli Tevrat'ın üzerinde, diğeri de tabancanın üzerinde olacak şekilde “siyonizmin yüce bilinci adına” gizli ordu Haganah`a bağlılık yemini ediyordu. 43 bin terörist gönüllü oldu. Haganah üyeleri İngiliz Ordusu`ndan gizlice silah elde ediyordu.
2. dünya savaşında Almanya`ya karşı İngiltere saflarında savaşa katıldılar. Demiryollarını, köprüleri ve gemileri bombaladılar. 1941'in başlarında Haganah, sürekli bir komando gücü olan ve ilk mobilize alayı olan Palmach'ı (şok birlikleri) oluşturdu. İzak Sadeh'in kurduğu bu özel birlikler, Yahudi gençlerine askeri eğitim vermek üzere kuruldu. Daha sonra başbakan olacak olan İzak Rabin de Palmach'a katılan Yahudi gençlerden biriydi. Haganah 1945 Kasım`ından itibaren demiryollarını, köprüleri ve yasadışı yollardan Filistin`e girmiş Yahudileri ülke dışına çıkarmakta kullanılan gemileri havaya uçurma gibi terörist eylemlere başvurdu; sivilleri katletti, köyleri boşalttı. İngiliz ordusundan tümgeneral Wilson, 18 Aralık 1947'de Haganah'ın bir Arap köyü olan el-Hisas'ta çoğunluğu kadın ve çocuk olan 10 kişiyi öldürdüğünü, 31 aralık 1947'de Beled eş-Şeyh'te çoğunluğu kadın ve çocuk olan 14 kişiyi daha katlettiğini bildirdi. İngilizlerin gücünü de arkasına alan Siyonist örgüt yaptığı katliamlarla  Tiberias, Hayfa ve Safed'i ele geçirdi.


David Ben-Gurion

Haganah Üyesi Teröristler
Savaşın ardından israil geçici hükümeti, Haganah'ı ülkenin resmi ordusu haline getirmeye karar verdi. Ama Haganah ismi, ordunun resmi adında da korundu: “Zeva Haganah Le-Yisrael” (israil Savunma Kuvvetleri). Haganah`ın bazı meşhur üyeleri şunlardır: David Ben-Gurion, İzak Rabin, Ariel Şaron,


Ariel Şaron - İzak Rabin

Irgun Terör Şebekesi
Irgun, İbranice Irgun Zvai Leumi (Millî Askerî Örgüt)'nin kısa söylenişidir. Haganah'ın Kudüs bölge komutanı olan Avraham Tehomi ve ona bağlı askerlerden oluşan bir grup, Nisan 1931'de Haganah'tan ayrılınca, bu yeraltı terörist örgütü ortaya çıktı. Tehomi dışında örgütün önde gelen isimleri David Raziel, Avraham Stern, Hillel Kook ve H.Shalom Halevi idi

.

Irgun

Irgun, 1936 yılından sonra Polonya hükümeti tarafından gizlice desteklendi. Bu gizli desteğin sebebi ise şuydu:, Polonyalılardan askeri eğitim almasının yanı sıra silah da temin etti. Polonya`da hatırı sayılır bir Yahudi nüfusunun olması ve bu nüfusun Filistin`e gönderilmek istenmesinin de bu destekte rol oynadığı sanılıyor. 1943'te Irgun'un liderliğine daha sonra İsrail'in altıncı başbakanı olacak olan Menachem Begin geldi.

Siyonist Terör Örnekleri

Terör örgütü Irgun`un gerçekleştirdiği katliamlar Filistinlilerin hafızalarından hiçbir zaman silinmedi. 22 Temmuz 1946 da Irgun'a bağlı teröristler, Menachem Begin komutasında, Kral Davud Oteli'ni bombaladılar. Bu saldırıda 17'si Yahudi olmak üzere toplam 91 kişi hayatını kaybetti. Örgüt, 29 Eylül 1947 tarihinde de Filistin'in Hayfa şehrinde bir polis karakolunu bombalayarak 10 kişinin ölümüne yol açtı. O dönemde örgütün yaptığı diğer eylemler şöyle: 29 Aralık 1947: Kudüs'teki bir kafeye el bombaları atarak 11 Arap sivilin ve 2 İngiliz polisin ölümüne sebep oldular. 7 Ocak 1948: Durakta bekleyen Müslümanların üzerine bomba atarak 17 kişiyi katlettiler
9 Nisan 1948`de Irgun, Stern Çetesi ile birlikte bir Filistin köyü olan Deir Yasin'e baskın düzenleyip 254 masum Filistinlinin hunharca öldürüldüğü kanlı bir katliama imza attılar. Kadın, çocuk, ihtiyar ayrımı yapılmaksızın gerçekleştirilen bu katliamda hamile kadınların karınları deşildi, bebekler öldürüldü, kadınların ırzına geçildi, hatta evler bile dinamitlerle yıkıldı. Zaten bu terör faaliyetlerinin bir amacı da Filistin halkına gözdağı verip onları göçe zorlamaktı. Daha sonra Irgun da Haganah örgütü gibi İsrail Savunma Kuvvetleri'ne dâhil oldu.

Alman yanlısı Siyonistler: STERN
1940 yılında Abraham Stern tarafından kuruldu. Filistin topraklarında bulunan herkese karşı sert ve aşırı eylemlerde bulundular. Örgüt Filistin'deki havaalanlarına, demiryollarına ve öteki stratejik tesislere defalarca saldırdı. 2. Dünya savaşında Almanya`yı destekledi. Bu nedenle Filistin dışında da terör eylemleri düzenleyen örgütün iki üyesi, 6 Kasım 1944'te Kahire'de İngiliz hükümetinin Orta Doğu temsilcisi Lord Moyne'u öldürdü.

Stern Çetesi'nin en önemli liderlerinden biri İsrail'de daha sonra başbakanlık yapacak olan İzak Şamir'di. Şamir, 1946'ya kadar bu örgütün operasyonlarının baş mimarı oldu. 1948'de İsrail'in kurulmasından sonra dağıtılan Stern Çetesi'nin bazı birimleri İsrail'in resmi ordusu olan İsrail Savunma Kuvvetleri'ne bağlandı.İZAK ŞAMİR
Terör çetesi devletleşirken  Hagana 60 bin, Balamah 5 bin, Irgun 5 bin, Şatiron Bin ve diğer küçük çaplı örgütler de dört bin militan vererek sözde düzenli ordu kuruldu.  İşte uluslararası arenada devlet olarak kabul edilen İsrail terör rejimi bu terörist militanlar-örgütler tarafından kurulmuş ve yöneticileri de onların arasından çıkmıştır.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir