• DOLAR 7.265
  • EURO 8.637
  • ALTIN 479.559
  • ...
Kağıt Para Üzerinde Zekat Verilir mi?

Kağıt Para Üzerinde Zekat Verilir mi?

Kâğıt para sistemine geçilmeden önce altın ve gümüş asırlarca para birimi olarak kullanıldı. Sonrasında ise bu iki değerin yerini ülkeden ülkeye şekil ve biçim bakımından değişiklik arz eden kâğıt paralar aldı.

Kâğıt paraların ticaret borsasında gittikçe yayılmasıyla birlikte İslam âlimleri, altın ve gümüş dışında kullanılan banknotların alışverişlerde geçerli olabileceği hususunda görüş beyan ettiler. Bununla birlikte her ne kadar bazı âlimlerin altın ve gümüş dışındaki madenlerin ve kâğıtların para olarak geçerli sayılmayacağı görüşü bulunsa da içerisinde bulunduğumuz bu asırda böyle bir görüşün geçerliliği oldukça zor bir durumdur. Zira islam dini her ne kadar ticarette esas olarak yüzyıllarca devam eden bu iki değerli madeni esas almışsa da bunun dışındaki para birimlerinin kullanılmasını haram kılan her hangi bir nass bulunmamaktadır. 

Dolayısıyla altın ve gümüşün yerini tutan kağıt paraların zekatı, asılları gibi vaciptir. Altın veya gümüşten herhangi birinin nisabına ulaştığı taktirde 40/1 oranında zekatının çıkarılması gerekir. 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir