• DOLAR 13.677
  • EURO 15.499
  • ALTIN 784.2
  • ...
Gazprom: “TürkAkım`a hissedar alabiliriz”
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

MOSKOVA - Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen Gazprom Genel Hissedarlar Toplantısında konuşan Miller, inşaatı devam eden TürkAkım doğalgaz boru hattı projesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

DOĞALGAZI BÖLGEDEKİ NEREDEYSE TÜM ÜLKELER İSTİYOR

Projede ilk hattın 2018, ikinci hattın ise 2019`da tamamlanacağını vurgulayan Miller, "Projeyle Avrupa'nın Güney ve Güneydoğu bölgelerine sağlanacak 15,75 milyar metreküplük doğalgazı bölgedeki neredeyse tüm ülkeler istiyor." ifadesini kullandı. TürkAkım ile gönderilecek doğalgazın fiyatlandırmasının belirlenecek fiyat formülüne göre şekillendirileceğini anlatan Miller, "Tercih edilecek fiyat uygulamasını henüz belirlemedik." şeklinde konuştu.

TÜRKAKIM'A HİSSEDAR ALABİLİRİZ

Miller, TürkAkım'da Gazprom'un tek hissedar olduğunu hatırlatarak, "Projeye Avrupalı doğalgaz iletim sistemi şirketlerinin ilgisi var. TürkAkım'a hissedar alabiliriz. Bu konuyu Avrupalı şirketlerle yoğun bir şekilde istişare ediyoruz." dedi.

İstanbul'da geçen yıl ekim ayında imzalanan TürkAkım hükümetler arası anlaşma ile her biri yılda 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki boru hattının inşa edilmesi planlanıyor. İlk hattın Türkiye'ye, ikinci hattın ise gerekli teminatların alınması halinde Avrupa'ya doğalgaz ulaştırması öngörülüyor.

AA

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir

Kategorinin Öne Çıkan Haberleri