• DOLAR 8.652
  • EURO 10.346
  • ALTIN 494.437
  • ...
İslam bilim tarih müzesi öğrencilere ilham kaynağı oluyor

Gaziantep`te 3 yıl önce açılan İslam Bilim ve Teknik Tarihi Müzesindeki 29 Müslüman bilim adamına ait 103 eser ziyaretçilerden büyük ilgi görürken, tarih müzesini bugüne kadar 51 bin kişinin ziyaret ettiği belirtildi.

İslam Bilim ve Teknik Tarihi Müzesi`nde Müslüman bilim adamlarının astronomi başta olmak üzere coğrafya, fizik, mekanik, kimya ve tıp bilimleri alanlarında ortaya koydukları çalışmaların prototipleri sergileniyor. Fizik ve matematik bilgini İb`ul-Heysem`den; eczacı, hekim, jeolog ve coğrafyacı Biruni`ye; ondan astronomi, mühendis, mekanikçi Takiyyuddin Raşid`e ve Ebu Mansur`a kadar birçok Müslüman âlim dehanın eserleri tanıtılıyor.

Kimya ünitesinde bir dokunmatik ara yüz sayesinde ziyaretçiler, âlimlerin hangi teknik ve işlemlerden faydalanarak nasıl koku ürettiklerini adım adım takip edebilmenin yanı sıra bunun sonucunda da dönemin kokuları olan gül, amber ve od kokularını geliştirilen mekanizma sayesinde fiziksel olarak duyumsama imkânına sahip oluyor.
İslam Bilim ve Teknik Tarihi Müzesi`nde 29 bilim adamına ait 103 eser bulunuyor. Tarihi müzeyi ziyarete gelen öğrenciler, müzede gördükleri icatlardan etkilendiklerini söyledi.

2004 yılında hizmete açılan İslam Bilim ve Teknik Tarih müzesini bu güne kadar 51 bin kişini ziyaret ettiğini belirten Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, özellikle öğrencilerin ziyaret ettiği müzesinin birçok üniversite öğrencisinin ilham kaynağı olduğunu belirtti.
Türkiye`deki iki İslam müzesinden birinin de Gaziantep`te bulunmasının kendilerini gururlandırdığını belirten Tahmazoğlu, müzede 29 Müslüman bilim adamının 103 eserinin sergilendiğini kaydetti.

Müzenin alt katında seminer salonu, giriş katında fizik, kimya ve tıp, üst katında astronomi, denizcilik ve haritacılık alanındaki eserlerin bulunduğunu belirten Tahmazoğlu, İslam bilim adamlarının buluşlarının interaktif bir şekilde sergilendiğini belirterek, “Örneğin astronomiyle ilgili, astronomi ölçümü ile ilgili tarihi bir cihaz olan usturlabı inceliyorlar. Maket üzerine yerleştirilen elektronik sensörler ve geliştirilen yazılım sayesinde usturlabın kullanımı, nasıl çalıştığını ve büyük ekrandaki temsili gökyüzünde birebir görüyorlar. Okunması zor olan eski haritaları burada dokunmatik bir ekran üzerinde günümüzün güncel dünya haritasıyla karşılaştırarak okuyabilmekte ve böylece eski haritaların ne denli gelişmiş ve bu yüzden de önemli gelişmeler olduklarını görme imkânı buluyorlar.” dedi.

Müze kurulmadan önce bazı buluşların mucidinin Batılı bilginler olarak bilindiğini ve müzede eseri sergilenen birçok İslam aliminin tanınmadığını söyleyen Tahmazoğlu, müzeyi gezen çocukların buluş konusunda özgüveninin arttığını belirterek, “3 yıl önce hayata geçirdiğimiz İslam Bilim Tarih Müzemiz her kesimden çok büyük ilgi gördü. Özellikle öğrencilerimiz tarafından çok beğeniyle takip ediliyor. Burada 29 bilim adamının 103 eseri sergileniyor. Buradan şunu çıkarıyoruz. İslam bilim adamları da bilim alanına, teknolojiye çok ciddi kafa yormuşlar, yatırım yapmışlar. Günümüzün birçok teknolojik aletinin temelini bu buluşlar oluşturuyor. Buraya gelen öğrencilerimizin özgüveni artıyor. Öğrenciler bu müzeyi ziyaret ettikten sonra ‘bizde ecdadımız gibi eğer çok çalışırsak bu tür buluşları yapabiliriz` düşüncesine hâkim oluyorlar. Müzemiz çocuklara özgüven sağlıyor. Bu anlamda İslam Bilim ve Tarih Müzesi`ni çok değerli buluyorum. Açıldığı günden bu yana da müzemizi 51 bin vatandaşımız ziyaret etti. Şu ana kadarda müzemizi görmeyenler varsa müzemize davet ediyoruz.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

Türk zeka oyununa Avrupa'da büyük ilgi
Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde ilk kez mangala turnuvası düzenlendi. Türk zeka ve strateji oyunu Mangala Turnuvasına 26 kişi katıldı.

Türkiye'nin Macaristan Büyükelçisi Şakir Fakılı'nın da izlediği mangala yarışmasına ağırlıklı olarak Macar vatandaşları ve bu ülkede yükseköğrenim gören Türk öğrenciler iştirak etti. Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül, yarışmada şampiyon olan yarışmacıya 1 adet Budapeşte-İstanbul-Budapeşte uçak bileti, 2'nci olan yarışmacıya Ebru tablosu, 3'ncü olan yarışmacıya ise kitap hediye ettiklerini, mangala yarışmasını en kısa zamanda Macaristan'da okullar arasında düzenlemek istediklerini söyledi.
Mangala turnuvasına katılan yarışmacılara Türk çayı ve Türk baklavası ikram edildi.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir