Ankara'da Suriye toplantısı

Ankara'da Suriye toplantısı

Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğünde Suriye'de varılan ateşkes anlaşmasından sonra, bu iki ülkeden yetkililer Ankara'da bugün Suriyeli muhalif grupların temsilcileriyle bir araya geliyor.

Muhalif kaynaklardan edinilen bilgiye göre, kendileri için en öncelikli konunun ateşkes ve ihlaller olduğunu belirtti, toplantının gündemiyle ilgili herhangi bir bilgi paylaşmadı.

El Arabi El Cedid'e göre, salı günü muhalifler ile Türkiye yetkilileri arasında ön toplantı düzenlendi. Bu toplantıdan önce Türkiye ile Rus yetkililer arasında başka bir toplantı daha yapıldı.

'50 kişi toplantıya katılacak'

Muhaliflere yakın Orient haber sitesi, askeri ve siyasi muhalif kaynaklara dayandırarak Ankara toplantısına yaklaşık 50 kişinin katılacağını söyledi. Bu muhalif isimler askeri, siyasi ve medya kanatlarından olacak. Orient'e göre, toplantının gündemi ateşkes ihlalleri ve Astana görüşmeleri olacak.

Astana'da yapılması planlanan görüşmelerle ilgili hazırlıklar yapmak için Rusya'dan bir heyet 9 Ocak akşamı Türkiye'ye gelmişti.

Ankara'da yürütülen bir dizi toplantıdan sonra Suriyeli muhalifler 30 Aralık 2016'da Suriye'de bir ateşkes anlaşmasını imzalamışlardı. BM'nin terör örgütü olarak kabul ettiği grupların hariç tutulduğu ateşkes anlaşmasına Rusya ve Türkiye garantör oldu.

Rejim güçleri ve yanında savaşan Hizbullah milisleri, Şam'ın kırsalında bulunan Barada Vadisi'ne yönelik askeri operasyonlarını ateşkesten sonra de devam ettirdi.

Muhalifler bunun bir ateşkes ihlali olduğunu açıklamış ve ihlaller sona erinceye kadar Astana görüşmeleriyle ilgili toplantılar yapmayacağını söylemişti.

Kaynak: Al Jazeera ve El Arabi El Cedid

En Çok Okunanlar