Suriye için Astana toplantısı hazırlıkları sürüyor

Suriye için Astana toplantısı hazırlıkları sürüyor

Rusya ve Suriyeli muhalif gruplarla temaslarda bulunan Türkiyeli yetkililerden alınan bilgiye göre, rejim güçlerinin yaptığı ateşkes ihlallerinin nispeten azalmasıyla Astana toplantısı hazırlıklarına hız verildi.

RUS HEYETLE GÖRÜŞÜLDÜ

23 Ocak'ta Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılacak toplantı için, Rusya'dan gelen teknik heyet dün Ankara'da temaslarda bulunarak Moskova'ya döndü.

Rus yetkililerle görüşmelerde, Astana toplantısının en verimli şekilde geçebilmesi için Türkiye'nin muhaliflerle çalışmalara devam ettiği ancak rejim güçlerinin ateşkes ihlallerinin süreci zorlaştırdığı mesajı verildi.

MUHALİFLER ANKARA'DA MÜZAKERELERE HAZIRLANIYOR

AA'nın muhalif kaynaklardan edindiği bilgilere göre Suriyeli siyasi ve askeri muhalefetin temsilcileri Ankara'da Türkiyeli yetkililerle Astana müzakerelerine hazırlıkları görüşüyor.

Görüşmelerde, muhalifler, Astana toplantısında masaya koymak istedikleri talep ve beklentileri formüle ediyor.

MÜZAKERELERİN DOĞRUDAN OLUP OLMAYACAĞI BELİRSİZ 

Astana'daki toplantıda rejim temsilcileri ile muhaliflerin müzakereleri doğrudan yapıp yapmayacakları ise henüz belirsiz. Müzakerelerin dolaylı gerçekleşmesi halinde arabuluculuğu Birleşmiş Milletler yetkilileri yerine Türkiye ve Rusya'nın yapması da gündemde.

Teknik müzakerelere ABD ve İran'ın da katılması beklenirken, Türkiye katılımcı ülke sayısının yüksek tutulmasının süreci sulandıracağı görüşünde.

En Çok Okunanlar