Saç dökülmelerinin farklı sebepleri olabilir

Saç dökülmelerinin farklı sebepleri olabilir

Aksoy, Türk Dermatoloji Derneğince Antalya'nın Belek Turizm Merkezi'ndeki bir otelde düzenlenen “9. Dermatoloji Kış Okulu” kapsamındaki basın toplantısında, saç dökülmeleri ve istenmeyen tüyler ile ilgili bilgiler aktardı.

YETERSİZ PROTEİN ALINDIĞI ZAMAN SAÇLAR DÖKÜLECEKTİR
Saç dökülmelerinin pek çok sebeple ortaya çıkabileceğine dikkati çeken Aksoy, “Saç dökülmeleri mevsimsel ya da tiroit hastalıkları gibi sistemsel bir hastalığa, kişinin kullandığı ilaçlara veya aldığı besinlere bağlı olabilir çünkü saçın yapı taşı aslında keratindir. Keratin proteinden oluşur. Yetersiz protein alındığı zaman saçlar dökülecektir.” dedi.

SAÇINIZI EMANET EDECEĞİNİZ KİŞİLER DERMATOLOGLARDIR
Demir ve D vitamininin saçlar için çok önemli olduğunun altını çizen Aksoy, bunun dışında hormonların da saçları çok etkileyebildiğini kaydetti. Özellikle kadınlarda genetik yatkınlık zemininde saçlarda seyrelme olabileceğine değinen Aksoy, şöyle devam etti: “Saç dökülmeleri kadınlarda ergenlikten itibaren başlar ve bazı hormonların etkisiyle bu tür gelişmeler olabilir. Dolayısıyla saçlarınız seyreldiği ya da döküldüğü zaman altta yatan sebebin bulunması gerekir. Bu bir sonuçtur. Dolayısıyla saçınızı emanet edeceğiniz kişiler dermatologlardır. Dermatologlar sizin saçınızdaki bu bir kepeklenme olabilir, kaşınma olabilir, seyrelme ya da dökülme olabilir, hepsinde altta yatan sebebi bulup doğru tedaviyi vereceklerdir. Aslında saç hastalıklarında etkin ilaçlar bellidir. Maalesef çevrenizde veya internette pek çok ürün çok etkili olacak şekilde pazarlanıyor. Bunlar doğru değil. Doktorlarınız sizin için etkili ürünleri, etkili ilaçları bildikleri ve yönlendirdikleri için en doğru adres olacaklardır.”

 

 

En Çok Okunanlar