Li gor partîyan lîsteyên parlementeran
Ji bo hilbijartina parlementoyê ya heyama 26emîn hilbijartin bi dawî bûn. Di encama hilbijartinan de meclîs dîsa ji 4 partîyan pêk hat û cardin AK Partî bû îqtidar.
Li gor encamên hatine daxuyandin hat dîtin ku AK Partî rayên xwe gelekî zêde kiriye û hejmera rayên MHP û HDPê jî ketîye. Di hilbijartinên giştî yê 1ê mijdarê de ji sedî 99,5ê sindoqan hatin vekirin, li gor encamên neresmî di hilbijartinên 1ê mijdarê de AK Partî ji sedî 49,4 CHP:25,4 MHP:11,4 HDP:10,7 ray stand û li gor van pîvanan AK Partî 316, CHP 134, MHP 41 HDP jî 58 parlementer derxist.
Li gor partîyan navên parlementeran:
EDENE
AK PARTÎ: Omer Çelîk, Necdet Unuvar, Fatma Guldemet Sari, Talîp Kuçukkan, Mehmet Şukru Erdînç, Tamer Dagli
CHP: Elîf Dogan Turkmen, Zulfîkar İnonu Tumer, Îbrahîm Ozdîş, Aydin Uslupehlîvan
MHP: Mevlut Karakaya, Muharrem Varli, Seyfettîn Yilmaz
HDP: Meral Daniş Beştaş.
ADIYAMAN
AK PARTÎ: Ahmet Aydin, Adnan Boynukara, Îbrahîm Halîl Firat, Salîh Firat
HDP: Behçet Yildirim
AFYONKARAHÎSAR
AK PARTÎ: Veysel Eroglu, Alî Ozkaya, Hatîce Dudu Ozkal
MHP: Mehmet Parsak
CHP: Burcu Kayikci
AGIRÎ
HDP: Leyla Zana, Berdan Ozturk, Dîrayet Taşdemîr
AK PARTÎ: Cesîm Gokçe
AKSARAY
AK PARTÎ: Îlknur ÎnceOz, Cengîz Aydogdu, Mustafa Serdengeçtî
AMASYA
AK PARTÎ: Mehmet Nacî Bostanci, Haluk Îpek
CHP: Mustafa Tuncer
ANKARA
AK PARTÎ: Alî Babacan, Yalçin Akdogan, Ahmet Gundogdu, Alî Îhsan Arslan, Julîde Sarieroglu, Murat Alparslan, Ertan Aydin, Fatîh Şahîn, Cemîl Çîçek, Yildirim Tugrul Turkeş, Emrullah Îşler, Ahmet Îyîmaya, Lutfîye Selva Çam, Vedat Bîlgîn, Aydin Unal, Nevzat Ceylan
CHP: Ayşe Gulsun Bîlgehan, Necatî Yilmaz, Tekîn Bîngol, Aylîn Nazliaka, Levent Gok, Alî Haydar Hakverdî, Bulent Kuşoglu, Şenal Sarihan, Murat Emîr, Ahmet Haluk Koç, Nîhat Yeşîl
MHP: Zuhal Topcu, Erkan Bulent Haberal, Şefkat Çetîn, Mustafa Mît
HDP: Sirri Sureyya Onder.
ANTALYA
AK PARTÎ: Mevlut Çavuşoglu, Mustafa Kose, Huseyîn Samanî, Gokçen Ozdogan Enç, Sena Nur Çelîk, Îbrahîm Aydin, Atay Uslu
CHP: Nîyazî Nefî Kara, Denîz Baykal, Çetîn Osman Budak, Mustafa Akaydin, Devrîm Gok
MHP: Mehmet Gunal, Ahmet Selîm Yurdakul
ARDAHAN
CHP: Ozturk Yilmaz
AK PARTÎ: Orhan Atalay
ARTVÎN
AK PARTÎ: İsrafîl Kişla
CHP: Ugur Braktutan
AYDÎN
CHP: Bulent Tezcan, Metîn Lutfî Baydar, Huseyîn Yildiz
AK PARTÎ: Mehmet Erdem, Abdurrahman Oz, Mustafa Savaş
MHP: Denîz Depboylu
BALÎKESİR
AK PARTÎ: Mahmut Poyrazli, Sema Kirci, Alî Aydinlioglu, Kasim Bostan
CHP: Mehmet Tum, Ahmet Akin, Namik Havutça
MHP: İsmaîl Ok
BARTÎN
AK PARTÎ: Yilmaz Tunç
CHP: Muhammet Riza Yalçinkaya
ÊLIH
HDP: Ayşe Acar Başaran, Mehmet Alî Aslan, Saadet Becerîklî
AK PARTÎ: Ataullah Hamîdî
BAYBURT
AK PARTÎ: Nacî Agbal, Şahap Kavcioglu
BÎLECÎK
AK PARTÎ: Halîl Erdemîr
CHP: Yaşar Tuzun
ÇEWLÎG
AK PARTÎ: Cevdet Yilmaz, Enver Fehmîoglu
HDP: Hîşyar Ozsoy
BİDLÎS
HDP: Mîzgîn Îrgat, Mahmut Celadet Gaydali
AK PARTÎ: Vedat Demîroz
BOLU
AK PARTÎ: Alî Ercoşkun, Fehmî Kupçu
CHP: Tanju Ozcan
BURDUR
AK PARTÎ: Bayram Ozçelîk, Reşat Petek
CHP: Mehmet Goker
BURSA
AK PARTÎ: Mehmet Muezzînoglu, Efkan Ala, Emîne Yavuz GOzgeç, Cemalettîn Kanî Torun, Huseyîn Şahîn, İsmaîl Aydin, Zekerîya Bîrkan, Hakan Çavuşoglu, Bennur Karaburun, Muhammet Mufît Aydin, Osman Mesten
CHP: Lale Karabiyik, Ceyhun İrgîl, Orhan Saribal, Erkan Aydin, Nurhayat Altaca Kayişoglu
MHP: İsmet Buyukataman, Kadîr Koçdemîr
ÇANAKKALE
CHP: Muharrem Erkek, Bulent Oz
AK PARTÎ: Bulent Turan, Ayhan Gîder
ÇANKIRI
AK PARTÎ: Muhammet Emîn Akbaşoglu, Huseyîn Fîlîz
ÇORUM
AK PARTÎ: Salîm Uslu, Ahmet Samî Ceylan, Lutfîye İlksen Cerîtoglu Kurt
CHP: Tufan Kose
DENÎZLÎ
AK PARTÎ: Nîhat Zeybekçî, Sema Ramazanoglu, Şahîn Tîn
CHP: Melîke Basmaci Kayhan, Kazim Arslan, Gulîzar Bîçer Karaca
MHP: Emîn Haluk Ayhan
AMED
HDP: İdrîs Baluken, Nursel Aydogan, Nîmetullah Erdogmuş, Feleknas Uca, Altan Tan, Çaglar Demîrel, Zîya Pîr, İmam Taşçier, Sîbel Yîgîtalp
AK PARTÎ: Mehmet Galîp Ensarîoglu, Ebubekîr Bal
DUZCE
AK PARTÎ: Faruk Ozlu, Fevaî Arslan, Ayşe Keşîr
EDİRNE
CHP: Okan Gaytancioglu, Erdîn Bîrcan
AK PARTÎ: Rafet Sezen
ELEZÎZ
AK PARTÎ: Tahîr Ozturk, Metîn Bulut, Omer Serdar, Ejder Açikkapi
ERZÎNCAN
AK PARTÎ: Sebahattîn Karakelle, Serkan Bayram
ERZERUM
AK PARTÎ: Recep Akdag, Mustafa Îlicali, Zehra Taşkesenlîoglu, İbrahîm Aydemîr, Orhan Delîgoz
MHP: Kamîl Aydin
ESKÎŞEHÎR
AK PARTÎ: Nabî Avci, Harun Karacan, Emîne Nur Gunay
CHP: Gaye Usluer, Utku ÇakirOzer, Cemal Okan Yuksel
GAZÎANTEP
AK PARTÎ: Mehmet Şîmşek, Abdulhamît Gul, Ahmet Uzer, Şamîl Tayyar, Canan Candemîr Çelîk, Abdullah Nejat Koçer, Abduljadîr Yuksel, Mehmet Erdogan
MHP: Umît Ozdag
CHP: Mehmet Gokdag, Akîf Ekîcî
HDP: Mahmut Togrul
GÎRESUN
AK PARTÎ: Nurettîn Canîklî, Cemal Ozturk, Sabrî Ozturk
CHP: Bulent Yener Bektaşoglu
GUMUŞHANE
AK PARTÎ: Haci Osman Akgul, Cîhan Pektaş
HEKKARÎ
HDP: Selma Îrmak, Nîhat Akdogan, Abdullah Zeydan
HATAY
AK PARTÎ: Adem Yeşîldal, Orhan Karasayar, Mehmet Onturk, Fevzî Şanverdî, Haci Bayram Turkoglu
CHP: Hîlmî Yarayici, Mevlut Dudu, Serkan Topal, Bîrol Ertem
MHP: Mehmet Necmettîn Ahrazoglu
ÎGDÎR
HDP: Mehmet Emîn Adiyaman
AK PARTÎ: Nurettîn Aras
ISPARTA
AK PARTÎ: Sureyya Sadî Bîlgîç, Saît Yuce
MHP: Nurî Okutan
CHP: İrfan Bakir
STÊNBOL
AK PARTÎ: İsmaîl Kahraman, Mustafa Ataş, Mîhrîmah Belma Satir, Erol Kaya, Ahmet Berat Çonkar, Berat Albayrak, İsmet Uçma, Metîn Kulunk, Ravza Kavakçi Kan, Azmî Ekîncî, Osman Boyraz, Hasan Turan, Hasan Sert, Mehmet Alî Pulcu, Hurşît Yildirim, Hulusî Şenturk, Hayatî Yazici, Volkan Bozkir, Burhan Kuzu, Ayşe Nur Bahçekapili, Fatma Betul Kaya, Ekrem Erdem, Azîz Babuşcu, Durmuş Alî Sarikaya, Şîrîn Unal, Fatma Benlî, Huseyîn Burge, Haydar Alî Yildiz, Ahmet Hamdî Çamli, Markar Eseyan, Mehmet Mehdî Eker, Mustafa Şentop, Mehmet Dogan Kubat, Serap Yaşar, Feyzullah Kiyiklik, Mehmet Muş, Nureddîn Nebatî, Mehmet Metîner, Harun Karaca, Tulay Kaynarca, Mustafa Yeneroglu, Erkan Kandemîr, Halîs Dalkiliç, Murteza Zengîn, Yildiz Seferînlîoglu, Abdulklah Başçi
CHP: Şafak Pavey, Gamze Akkuş İlgezdî, Gursel Tekîn, Bariş Yarkadaş, Mehmet Akîf Hamzaçebî, Mahmut Tanal, İlhan Kesîcî, Oguz Kaan Salici, Onursal Adiguzel, Alî Ozcan, Yakup Akkaya, Selîna Dogan, Aykut Erdogdu, Mustafa Sezgîn Tanrikulu, Dursun Çîçek, Suleyman Sencer Ayata, Gulay Yedekçî Arslan, Kadrî Enîs Berberoglu, Dîdem Engîn, Bîhlun Tamayligîl, İlhan Cîhaner, Engîn Altay, Alî Şeker, Erdogan Toprak, Eren Erdem, Mehmet Bekaroglu, Zeynel Emre, Sîbel Ozdemîr
MHP: Edîp Semîh Yalçin, İzzet Ulvî Yonter, Ekmeleddîn Mehmet İhsanoglu, Celal Adan, Atîla Kaya, İsmaîl Faruk Aksu, Arzu Erdem
HDP: Selahattîn Demîrtaş, Huda Kaya, Celal Dogan, Fîlîz Kerestecîoglu, Pervîn Buldan, Garo Paylan, Erdal Ataş
ÎZMÎR
CHP: Selîn Sayek Boke, Musa Çam, Ahmet Tuncay Ozkan, Tacettîn Bayir, Ozcan Purçu, Alî Yîgît, Murat Bakan, Zeynep Altikol Akatli, Kemal Kiliçdaroglu, Zekerîya Temîzel, Mustafa Alî Balbay, Aytun Çiray, Atîla Sertel, Kamîl Okyay Sindir
AK PARTÎ: Bînalî Yildirim, Mahmut Atîlla Kaya, Huseyîn Kocabiyik, Necîp Kalkan, Fatma Senîha Nukhet Hotar, Mustafa İbrahîm Turhan, Hamza Dag, Kerem Alî Sureklî
MHP: Oktay Vural, Ahmet Kenan Tanrikulu
HDP: Ertugrul Kurkçu, Muslum Dogan
KAHRAMANMARAŞ
AK PARTÎ: Mahîr Unal, Veysî Kaynak, Nursel Reyhanlioglu, Celalettîn Guvenç, Mehmet Ugur Dîlîpak, Mehmet İlker Çîtîl, İmran Kiliç
MHP: Fahrettîn Oguz Tor
KARABUK
AK PARTÎ: Mehmet Alî Şahîn, Burhanettîn Uysal
KARAMAN
AK PARTÎ: Recep Konuk, Recep Şeker
QARS
AK PARTÎ: Ahmet Arslan, Yusuf Selahattîn Beyrîbey
HDP: Ayhan Bîlgen
KASTAMONU
AK PARTÎ: Hakki Koylu, Metîn Çelîk, Murat Demîr
KAYSERÎ
AK PARTÎ: Mehmet Ozhasekî, Taner Yildiz, Mustafa Elîtaş, İsmaîl Tamer, Hulya Nergîs, İsmaîl Emrah Karayel, Samî Dedeoglu
MHP: Yusuf Halaçoglu
CHP: Çetîn Arik
KIRIKKALE
AK PARTÎ: Ramazan Can, Abdullah Ozturk, Mehmet Demîr
KIRKLARELÎ
CHP: Turabî Kayan, Vecdî Gundogdu
AK PARTÎ: Selahattîn Mînsolmaz
KIRŞEHİR
AK PARTÎ: Salîh Çetînkaya, Mîkaîl Aslan
KÎLÎS
AK PARTÎ: Reşît Polat, Mustafa Hîlmî Dulger
KOCAELÎ
AK PARTÎ: Fîkrî Îşik, Radîye Sezer Katircioglu, Zekî Aygun, İlyas Şeker, Mehmet Akîf Yilmaz, Samî Çakir, Cemîl Yaman
CHP: Fatma Kaplan Hurrîyet, Haydar Akar, Tahsîn Tarhan
MHP: Saffet Sancakli
KONYA
AK PARTÎ: Ahmet Davutoglu, Mustafa Baloglu, Husnuye Erdogan, Ahmet Sorgun, Zîya Altunyaldiz, Muhammet Ugur Kalelî, Leyla Şahîn Usta, Mehmet Babaoglu, Abdullah Agrali, Halîl Etyemez, Haci Ahmet Ozdemîr, Omer Unal
MHP: Mustafa Kalayci
CHP: Mustafa Husnu Bozkurt
KUTAHYA
AK PARTÎ: Mustafa Şukru Nazli, Vural Kavuncu, İshak Gazel, Ahmet Tan
MALATYA
AK PARTÎ: Oznur Çalik, Taha Ozhan, Mustafa Şahîn, Nurettîn Yaşar, Bulent Tufenkçî
CHP: Velî Agbaba
MANÎSA
AK PARTÎ: Selçuk Ozdag, Recaî Berber, Ugur Aydemîr, Murat Baybatur
CHP: Ozgur Ozel, Mazlum Nurlu, Tur Yildiz Bîçer
MHP: Erkan Akçay, Osman Oktay
MARDÎN
HDP: Mîthat Sancar, Gulser Yildirim, Erol Dora, Alî Atalan
AK PARTÎ: Orhan Mîroglu, Ceyda BOlunmez Çankiri
MERSÎN
AK PARTÎ: Lutfî Elvan, Yilmaz Tezcan, Alî Cumhur Taşkin, Haci Ozkan
CHP: Huseyîn Çamak, Durmuş Fîkrî Saglar, Aytug Atici, Serdal Kuyucuoglu
MHP: Oktay Ozturk, Bakî Şîmşek
HDP: Dengîr Mîr Mehmet Firat
MUGLA
CHP: Akin Ustundag, Omer Suha Aldan, Nurettîn Demîr
AK PARTÎ: Hasan Ozyer, Nîhat Ozturk
MHP: Mehmet Erdogan
MÛŞ
HDP: Burcu Çelîk Ozkan, Ahmet Yildirim
AK PARTÎ: Mehmet Emîn Şîmşek
NEVŞEHÎR
AK PARTÎ: Mustafa AçikgOz, Murat GOkturk, Ebubekîr Gîzlîgîder
NÎGDE
AK PARTÎ: Alpaslan Kavaklioglu, Erdogan Ozegen
CHP: Omer Fethî Gurer
ORDU
AK PARTÎ: Numan Kurtulmuş, Oktay Çanak, Metîn Gundogdu, Ergun Taşçi
CHP: Seyît Torun
OSMANÎYE
MHP: Devlet Bahçelî, Ruhî Ersoy
AK PARTÎ: Suat Onal, Mucahît Durmuşoglu
RÎZE
AK PARTÎ: Hasan Karal, Hîkmet Ayar, Osman Aşkin Bak
SAKARYA
AK PARTÎ: Ayhan Sefer Ustun, Şaban Dîşlî, Mustafa İsen, Alî İhsan Yavuz, Recep Uncuoglu
MHP: Zîhnî Açba
CHP: Engîn Ozkoç
SAMSUN
AK PARTÎ: Akîf Çagatay Kiliç, Çîgdem Karaaslan, Ahmet Demîrcan, Fuat KOktaş, Hasan Basrî Kurt, Orhan Kircali
CHP: Kemal Zeybek, Hayatî Tekîn
MHP: Erhan Usta
SÊRT
HDP: Kadrî Yildirim, Besîme Konca
AK PARTÎ: Yasîn Aktay
SÎNOP
AK PARTÎ: Nazim Mavîş
CHP: Bariş Karadenîz
SÎWAS
AK PARTÎ: İsmet Yilmaz, Hîlmî Bîlgîn, Selîm Dursun, Mehmet Habîb Soluk
CHP: Alî Akyildiz
ŞANLÎURFA
AK PARTÎ: Faruk Çelîk, Mehmet Kasim Gulpinar, Halîl Ozcan, Ahmet Eşref Fakibaba, Mehmet Alî Cevherî, Mehmet Akyurek, İbrahîm Halîl Yildiz, Mahmut Kaçar, Kemalettîn Yilmaztekîn
HDP: Osman Baydemîr, Dîlek Ocalan, İbrahîm Ayhan
ŞIRNEX
HDP: Faysal Sariyildiz, Leyla Bîrlîk, Ferhat Encu, Aycan İrmez
TEKÎRDAG
CHP: Faîk Oztrak, Candan Yuceer, Emre Koprulu
AK PARTÎ: Mustafa Yel, Ayşe Dogan, Metîn Akgun
TOKAT
AK PARTÎ: Coşkun Çakir, Zeyîd Aslan, Celîl Goçer, Yusuf Beyazit
CHP: Kadîm Durmaz
TRABZON
AK PARTÎ: Suleyman Soylu, Muhammet Balta, Ayşe Sula Koseoglu, Adnan Gunnar, Salîh Cora
CHP: Haluk Pekşen
DERSIM
HDP: Alîcan Onlu
CHP: Gursel Erol
UŞAK
AK PARTÎ: Mehmet Altay, Alîm Tunç
CHP: Ozkan Yalim
WAN
HDP VAN: Fîgen Yuksekdag Şenoglu, Lezgîn Botan, Nadîr Yildirim, Tugba Hezer Ozturk, Adem Geverî, Bedîa Ozgokçe Ertan
AK PARTÎ: Beşîr Atalay, Burhan Kayaturk
YALOVA
AK PARTÎ: Fîkrî Demîrel
CHP: Muharrem İnce
YOZGAT
AK PARTÎ: Bekîr Bozdag, Abdulkadîr Akgul, Ertugrul Soysal, Yusuf Başer
ZONGULDAK
AK PARTÎ: Huseyîn Ozbakir, Faruk Çaturoglu, Ozcan Ulupinar
CHP: Şerafettîn Turpcu, Unal Demîrtaş