• DOLAR 6.777
  • EURO 7.442
  • ALTIN 371.675
  • ...
Aksaray Yeni Küçük Sanayi Sitesi kuruluyor

Aksaray Belediyesi ve TOKİ iş birliği dâhilinde yapılması planlanan Aksaray Yeni Küçük Sanayi Sitesi yüz, 2 yüz, 3 yüz, 4 yüz ve 5 yüz metrekarelik A, B, C, D, E tipi modülünde ilk etapta 1934 adet iş yeri yapılacak.

Atatürk Kültür Merkezinde tanıtım toplantısında sanayi esnafına proje hakkında bilgiler aktaran Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı “Yeni bir sanayi sitesi kuruyoruz. Yeni projede her ince detayı düşündük. Kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. Projeyi 4 ana merkez üzerine hazırladık. Geniş bir alan üzerine kuracağız. Ve her ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte olmasını istedik. Kurulacak sanayi sitesinde Belediye hizmet alanlarının, sağlık alanları, sosyal tesis alanları, ticaret alanları, güvenlik alanları, teknik alt yapı alanlarına yer verildi.” dedi.

“Mülk sahibi ve işverenler birinci öncelik olacak”

Yapılacak Yeni Sanayi Sitesinde, hizmet kollarına göre değişebilen yüz, 2 yüz, 3 yüz, 4 yüz ve 5 yüz metrekarelik 5 farklı tipte dükkân olacağını açıklayan Yazgı, “Site tamamlandığında işyerlerini almak için müracaat edenleri sıralamaya koymak istedik. Sanayide mülk sahibi olup da işveren konumunda bulunan esnaflarımız birinci öncelik, kiracı olup da esnaf olanlara ikinci öncelik, yatırım amaçlı satın almak isteyenlere üçüncü öncelik hakkı tanıyacağız. Projeyi üzerinde çalışırken maliyetin düşmesi için her şeyi düşündük ve esnafımıza en uygun fiyattan işyeri sahibi yapmayı hedefliyoruz. Bizler sanayici esnafımızın kira öder gibi dükkân sahibi olmasını istiyoruz. Peşin almak isteyenlere elbette gerekli kolaylık sağlanacak.” diye konuştu.

Yeni sanayi sitesinde her iş kolunun kendisine ayrılacak bölgede faaliyet göstereceğini açıklayan Yazgı, “Kerestecinin yanında mobilyacı olmayacak. Kaportacının yanında boyacı olmayacak. Modern şehircilik anlayışı bunu gerektiriyor. Biz de bunu uygulamaya koyacağız.  Çok farklı dükkân tipleri var. İsteyen birkaç dükkan da alıp birleştirebilecek. Veya dükkânına asma kat yapabilecek. Kendine büro yapılabilecek. Her türlü imkânı kendine sunulacak. Ancak her iş kolu kendi bölgesinden işyeri alırken de kura çekecek. Yani her esnaf istediği cepheyi değil de kuraya göre alabilecek. Yeni sanayi alanına E-90 üzerinden bağlantı yolu ile OSB yolu hattına bağlanacak. Yani sanayi sitesine nizami girişler olacak iki farklı noktada. İlk giriş çıkışlar E-90 üzerinden diğeri ise OSB yolundan olacak. Güvenlik için her iki giriş noktalarına kameralar yerleştirilecek.” diye belirtti.

“2016’nın ilk çeyreğinde projeye hayata geçer”

‘Yeni Sanayinin Temeli Ne Zaman atılır?’ sorusu üzerine Yazgı,  “Şu an görüşmeler devam ediyor. Ancak ekonomi değişkenlik seçimden sonra tahmin ettiğimiz gibi giderse 2016’nın ilk çeyreğinde o bölgeye kazma vururuz. Zaten başlarsak alt yapı ve üst yapı ile derken kısa sürede tamamlanır size teslim ederiz.” diye cevap verdi. 

“Mevcut sanayi bölgesine yeni bir şehir kurulacak”

Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Yeni Sanayi Sitesine taşınma işlemi tamamlandığında mevcut sanayi alanında 18 madde uygulaması başlatarak bölgeye yeni bir şehir kurulacağını açıkladı. Mevcut sanayi yerine yeni konut ve ticaret alanları yaparak o bölgenin çehresinin tamamen değişeceğini bildirdi.  (Ömer Yıldırım-İLKHA)















Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir