• DOLAR 8.421
  • EURO 9.995
  • ALTIN 490.916
  • ...
Paralel Yapı`yı anlatan Hizbullah Hükümlüsüne İdare Zulmü

Kırıkkale Cezaevinde tutuklu bulunan Hizbullah hükümlüsü Selami Sevim`in Cevzet Soysal cinayeti ve Paralel Yapı'nın kirli işlerini kaleme almasından dolayı cezaevi idaresince baskı uygulanarak mektuplarına el konuldu. İslami faaliyetlerde bulunmak, laikliği yıkıp, yerine Şeriat düzenini kurmak suçlaması ile 10 yıl boyunca tutuklu yargılanan aralarında Selami Sevim`in de bulunduğu 22 Hizbullahi Müslüman`ın yargılandığı dosya inceleme bitmeden sonuçlanmış Mahkeme heyeti on yıl tutuklu yargıladığı şahısların, mahkeme tutanaklarının önemli bir kısmını okumadan onaylayarak hukuk cinayetlerine bir yenisini eklemişti.

Aralarında Selami Sevim`in de bulunduğu 22 Hizbullah hükümlüsünün, uzun tutukluluk süresinin mahkeme günü saat 24 00`ü geçmesi dolayısıyla tahliye olmasının önüne geçmek için Mahkeme heyeti, tutukluların savunmalarını dahi okumadan alel acele dosyayı karara bağlayarak 22 Müslüman hakkında Ağırlaştırılmış müebbet cezası vermişti.

Kırıkkale F Tipi Cezaevinde tutuklu Hizbullah hükümlüsü Selami Sevim`in cezaevi idaresi tarafından sistematik bir şekilde haksızlığa uğratıldığı ve müdahale edilmezse daha da kötü muamelelere maruz kalabileceği belirtildi.

Batman nüfusuna kayıtlı Selami Sevim Hizbullah davasından hüküm giymiş, Uzun süre Diyarbakır Cezaevinde tutulduktan sonra Tokat`a, geçtiğimiz sene de Kırıkkale F Tipi Cezaevine sevkedilmişti.

Eşi ve çocukları Batman`da ikamet eden Sevim`in ailesinin oturduğu şehirden oldukça uzak bir şehre sevkedilerek ziyaret imkanının fiilen ortadan kaldırıldığı ve bu şekilde ikinci bir cezalandırmaya maruz kaldığı biliniyor. Edinilen bilgiye göre Kırıkkale Cezaevi idaresinin kendisine karşı olumsuz tavrı Selami Sevim`i bu sorunun çok daha ilerisinde bir sıkıntı ile yüz yüze getirdi.

Zulümleri anlattığı mektubuna Cezaevi Yönetimi el koydu

Ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde Doğru Haber gazetesinde yayınlanması amacıyla hazırladığı 42 sayfalık mektubuna hiçbir gerekçe gösterilmeden el konulduğunu bildien Selami Sevim, bu mektubunda kendisi ve arkadaşlarının tutuklandıkları süreçte maruz kaldıkları işkenceleri, uyduruk suç isnatlarını ve mahkum edilmelerine yol açacak şekilde hazırlanan kumpası delilleriyle beyan ettiğini ifade etti. Sevim, Kamuoyunda bir müddettir yakından takip edilen Cevzet Soysal cinayetine ilişkin bildiklerini açıkladığını ve bugün emniyet içinde derinlemesine örgütlendiği açığa çıkan illegal yapının Cevzet Soysal cinayetini neden ve nasıl işlediğini ayrıntısıyla izah ettiğini dile getirdi.

Cezaevi idaresinden İslami kimliğe saygısızlık

Sevim, bu mektuptan sonra cezaevi idaresinin kendisine karşı tutumunu sertleştirdiğini, mektuba gerekçesiz olarak el koyarak usulsüzlük yapan idarenin ayrıca atölyede Şefik Bayındır adlı bir arkadaşına bir gardiyan tarafından yapılan ve doğrudan İslami kimliğine yönelik saygısızlık içeren ifadelere karşı çıktığı için kendisine 1 hafta içinde 2 disiplin soruşturması açıp cezalar verildiğini belirtti.

Gardiyanlar Canına kastedebilir

2 haftadır tek başına kalma cezası yanında, 1 ay spor faaliyetlerinden men, ziyaret yasağı gibi disiplin cezaları verilerek yıldırılmaya çalışıldığını ifade eden Selami Sevim tüm bu haksız yaklaşımların temelinde mektubunda Paralel Yapı'nın faaliyetlerine ilişkin beyanlarının olduğu iddia edildi. Gardiyanların tutum ve davranışlarından önümüzdeki günlerde farklı gerekçelerle kendisinin sindirilmesine yönelik gayretlerin artacağı yönünde bir kanaatte olduğunu belirten Sevim Gardiyanların canına dahi kastedebileceklerini ifade etti. Konuyla ilgili Adalet Bakanlığı yetkililerinin herhangi bir girişimde bulunup bulunmayacakları henüz bilinmiyor.

Hürseda Haber

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir