• DOLAR 16.783
  • EURO 17.497
  • ALTIN 976.05
  • ...
4 Eski Bakan İçin Kritik Gün
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Ak Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü başkanlığındaki komisyon, eski bakanlar için Yüce Divan yolunun açılıp açılmayacağına karar verecek. Komisyon, AK Parti`den 9, CHP`den 4 ve MHP`den 1 olmak üzere 14 üyeyle toplanacak, HDP`nin tek üyesi komisyondan çekildiği için oylamada yer alamayacak.

Oylama şöyle gelişecek:

HER BAKAN İÇİN AYRI AYRI

Toplantıda milletvekillerinin yapacakları değerlendirmelerin ardından, önce her bakan için ayrı ayrı, “Yüce Divan`a gönderilsin mi gönderilmesin mi?” oylaması yapılacak. Karar, katılanların yarıdan bir fazlasının oyuyla alınacak, yani AK Partili üyeler belirleyici olacak. Yüce Divan kararı çıkarsa bu kez hangi suç veya suçlardan gönderileceği oylanacak. Soruşturma önergesine göre Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar hakkında 2, Egemen Bağış hakkında 3, Muammer Güler hakkında ise 4 ayrı suçlama bulunuyor.

SEVK MADDESİ FARKLI OLABİLİR

Önergedeki suçlamalara, Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Yasası`na aykırılığın da eklenme olasılığı bulunuyor. Başkan Hakkı Köylü, önergedeki yasa maddeleriyle sınırlı olmadıklarını, Yüce Divan`a sevk maddesini komisyonun belirleyeceğini açıklamıştı. MASAK uzmanınca komisyona sunulan bilirkişi raporunda, Güler`in eşi adına aldığı bir evi mal bildirimine eklememesi nedeniyle yasaya uygun davranmadığı, Çağlayan`ın da 40 bin Euro değerindeki piyano için bildirimde bulunmadığı tespit edilmişti. Bilirkişi, Egemen Bağış ve eşi Beyhan Nilser Bağış`la ilgili de “Bakanlık yaptığı süre zarfında 2010 ve 2011 yılında satın alınan biri eşi adına kayıtlı toplam üç adet (beyan edilen toplam değeri 1 milyon 500 bin lira) taşınmazın kendisi ve eşinin mevcut kayıtlı gelirleri ile orantılı olmadığı” görüşünü bildirmişti.

TOPLANTIDA SAAT SIKINTISI

Köylü`nün saat 15.00 olarak belirlediği toplantı saati de AK Parti`de sıkıntıya neden oldu. Genel Kurul`da bugün bütçenin kapanış görüşmeleri için özel oturum yapılacağından AK Parti yönetimi komisyon kararının Meclis atmosferini etkilemesinden kaygılanıyor. AK Parti yöneticilerinin toplantıyı daha ileri saate alma çabaları, gündem muhalefete önceden gönderildiğinden sonuçsuz kaldı. Bu nedenle toplantının uzayabileceği ve kararın Genel Kurul`daki bütçe görüşmelerinin son dakikalarına kalabileceği belirtildi.

Oylanacak suçlamalar

ALTIN ÇIKIŞI

Zafer Çağlayan: Reza Zarrab`dan sağlanan, miktar ve değeri tespit edilemeyen maddi menfaatler karşılığında: 1- Zarrab`ın İran`a altın ihracatı yapması işlerinde imtiyaz sağlamak. 2- Gana`dan kaçak yollarla yurda sokulmak istendiği iddia edilen 1.5 ton altınla ilgili adli ve idari soruşturmaları engelleyerek altının Dubai`ye çıkışını sağlamak.

İMTİYAZ SAĞLAMAK

Muammer Güler: 1- Zarrab`ın araçlarına trafikte emniyet şeridi kullanma imtiyazı vermek ve koruma polisi görevlendirmek. 2- Zarrab`la birlikte gözaltına alınan bazı şüphelilerin ve yakınlarının yasaya aykırı olarak istisnai yoldan Türk vatandaşlığına geçirilmesini sağlamak. 3- Zarrab`la ilgili adli ve istihbari çalışma yapılıp yapılmadığının araştırılması için talimat vermek. 4- Zarrab`ın usulsüzlükleri hakkında basında çıkacak haberlerin engellenmesi için girişimde bulunmak.

REZA`YA ARACILIK

Egemen Bağış: 1- İran asıllı işadamı Reza Zarrab`ın turizm belgeli bir otel kiralama girişimi ile yakınlarına vize alınması işleri için  aracılık etmek. 2- Zarrab`la ilgili soruşturma olup olmadığı yönünde kurum ve kuruluşlardan araştırma yapılmasını sağlamak. 3- Zarrab`ın usulsüzlükleri hakkında basında çıkacak haberlerin engellenmesi için girişimde bulunmak.

TAVASSUT GÖZ YUMMA

Erdoğan Bayraktar: 1- Bir suç örgütünün yönetici ve üyelerinin kendilerine sağlanan miktar ve değeri tespit edilemeyen bazı menfaatler karşılığında; kişiye özel imtiyazlı imar planlarını onaylatmaları, imar planlarına aykırı olarak yapılan bazı projelerin usulsüzlüklerine göz yummaları ve denetimlerden sorunsuzca geçmelerini sağlamaları ve bu eylemlerin bir kısmını Erdoğan Bayraktar`ın görevde olduğu sırada ve onun bilgisi doğrultusunda gerçekleştirmeleri. Bakanlıktan iş alan şirketlerin yemek işlerinin yakınlarının ortağı olduğu şirketlere verilmesi için tavassut (aracılık) etmesi.

Bu haberler de ilginizi çekebilir