• DOLAR 8.652
  • EURO 10.346
  • ALTIN 494.437
  • ...
Papa`nın Türkiye Ziyareti Bugün Başlıyor

Papa Franciscus`u taşıyan özel uçağın, ziyaretin ilk ayağı olan Ankara Esenboğa Havalimanı`na saat 13.00`te inmesi bekleniyor.

İlk ziyaretini Anıtkabir`e gerçekleştirecek olan Papa Franciscus, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı`nda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Vatikan Devlet Başkanı olan Papa Franciscus`un burada bir konuşma yapması bekleniyor.

Daha sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelecek olan Franciscus, Diyanet İşleri Başkanlığı`nı ziyaret ederek Başkan Mehmet Görmez ile ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Papa, Başkent`teki temaslarının tamamladıktan sonra 29 Kasım Cumartesi günü sabah saatlerinde İstanbul`a gidecek.

İstanbul`da Aya Sofya Müzesi ve Sultanahmet Camii`ni gezecek olan Papa Franciscus, Şişli`deki Saint Esprit (Kutsal Ruh) Katolik Kilisesi`ndeki ayine katılacak.

Franciscus, aynı gün Fener Rum Patrikhanesi`ni ziyaret edecek ve Patrik Bartholomeos ile özel bir görüşme yapacak. Papa ve Patrik Bartholomeos, daha sonra Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi`nde dua edecek.

Papa, ziyaretinin son günü 30 Kasım`da, Fener Rum Patrikhanesi`ne gidecek ve Bartholomeos ile ortak bir deklarasyona imza atacak, birlikte öğle yemeği yiyecek. İstanbul`daki temaslarının ardından Papa Franciscus, Pazar akşam saatlerinde Türkiye`den ayrılacak.

Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Pietro Parolin, Papa Franciscus’un Türkiye seyahatinde, dinler arası diyaloğun ana konulardan biri olduğunu söyledi.

Parolin, Ortadoğu`daki hassas durum ile Türkiye’de ve bölgedeki Hıristiyanlar’ın durumunun ele alınacak diğer konu başlıkları olduğunu ifade etti.

Ajanslar

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir