• DOLAR 8.551
  • EURO 10.085
  • ALTIN 495.393
  • ...
Muhammed-i Sevda Karadeniz`de

BAYBURT – Peygamber Sevdalıları Platformu Doğu Karadeniz Koordinatörlüğü Bayburt’ta Hz. Resulullah ’ın (s.a.v.) Kutlu Doğum Programını ilk defa düzenlemiş olmasına rağmen halk tarafından ilginin olması dikkat çekti.

 Hz. Resulullah’ın (s.a.v.) viladetinin yıl dönümü nedeni ile Peygamber Sevdalıları Platformu Doğu ve Karadeniz Koordinatörlüğü’nün Bayburt’ta organize ettiği  ve Uğur Atlı’nın sunumunu yaptığı Kutlu Doğum programı Halk Eğitim Merkezi’nde Abdurrahman Duran’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

 Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra Grup Vahdet mevlithanlarından Hamza Yılmaz, Ömer Nogay ve Mustafa Nogay’ın okudukları Türkçe Mewlid-i Şerif ile programın akışı devam etti.

 Program Grup Vahdet sanatçılarından Erhan Güler ve Mehmet Nogay’ın seslendirdikleri ilahiler ile devam etti.

 Sık sık salavatların getirildiği program Doğruhaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Göktaş yaptığı konuşma ile devam etti.

Göktaş Hoca, Hz. Resulullah’ın sık sık Hira Mağarasına çıkmasının hikmeti olarak, Mekke’nin çirkeflikler içinde olduğunu ve bu çirkeflik ve sıkıntıdan kurtulmak için Hira Mağarasına gittiğini ifade etti.

 Göktaş,” Kardeşler, Hz. Resulullah öylesine Hira Mağarasına gitmiyordu. Mekke’de fuhuş, faiz, haksızlık hat safhaya çıkmış durumdaydı. Günah diz boyuydu. Hz. Resulullah Hira’ya bu çirkeflik ve rezillikleri giderebilmenin çarelerini aramak için Hira’ya çıkıyordu. Hatta bir dernek bile kurmuşlardır. Sürekli olarak insanların ıslahı için arayış içinde olmuştur. ” dedi.

 Allah’ın halktan olan bir insana peygamberlik nasip ettiğini ifade eden Götaş Hoca daha sonra,” Bakın peygamber denilince aklınıza zengin her şeye sahip bir insan gelemez. Çünkü yetimliği, öksüzlüğü, fakirliği kısacası halk gibi yaşayan bir insandı, bizim peygamberimiz, halktandı. Onun için herkesi sevip bağrına basan dertleri ile yanan bir insan kıvamına geldi Hz. Resulullah. “ ifadelerini kullandı.

 Hz. Resulullah’ın sevilip, sevgisinin gereğinin yapılması gerektiğine dikkat çeken Göktaş Hoca, Peygamber Efendimizin hayatının gündem edilmesi gerektiğini vurguladı.

 “Allah’ın Resulünün hayatı açığa çıkarılmalıdır, camilerden dışarıya çıkarılmalıdır.” diyen Göktaş, “Biz bugün bu etkinlikleri bunun için yapıyoruz. Camilere hapsolan İslam’ı dışarıya çıkarmak için bunu yapıyoruz. Çünkü Allah-u Teala bu ümmete ‘Ey iman edenler yeryüzünde hakkın şahitleri olun, Allah’ın şahitleri olun’ diye bir görev vermiş.” İfadelerini kullandı.

 Göktaş’ın konuşmasının ardından Grup Vahdet’in seslendirdiği ilahiler ile program son buldu. (Ömer Adıgüzel - İLKHA)

 

 
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir